Uzdrawiająca moc śniadań

O tym, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, nie trzeba już chyba nikomu tłumaczyć – podaż wiedzy na temat zdrowego odżywiania jest ogromna, a dostęp do niej łatwiejszy niż kiedykolwiek. Mimo wszystko, praktyka często mija się z teorią, co często widzę po jadłospisach moich pacjentów. Śniadania jemy na szybko, często jest to resztka z obiadu z dnia wczorajszego, szybka bułka z dżemem lub po prostu kawa. Nie pozostaje to jednak bez wpływu na naszą energię i zdrowie. Jak jeść śniadania? : )

Zorganizuj swój czas

Tak, tak łatwiej powiedzieć niż zrobić, kiedy masz obowiązki domowe i zawodowe, dzieci nie są rannymi ptaszkami, a spóźnienia są Twoją domeną. Ale uwierz mi – każda rodzina ma podobne problemy i nikomu nie jest łatwiej ; ) Zdrowie Twojej rodziny jest w Twoich rękach. Idealna byłaby sytuacja, kiedy śniadania spożywalibyście wspólnie, całą rodziną. Tak niewiele mamy teraz okazji do wspólnych posiłków, które przecież cementują relacje – warto to zmienić również z tego powodu.

Co możesz zrobić: Dzieci mogą być obudzone odpowiednio wcześniej i przygotowane do wyjścia wieczorem poprzedniego dnia (spakowane plecaki itd.), co oszczędzi porannej bieganiny. Podział obowiązków u rodziców też jest ważny. Jeśli masz małe dzieci, spróbujcie zajmować się nimi na zmianę – jednego wieczoru Twój mąż/żona usypia i czyta przed snem, a Ty ogarniasz mieszkanie i szykujesz śniadanie na jutro, na drugi dzień odwrotnie. Dobre okiełznanie rodziny to podstawa ; )

Zwiększ swoją wiedzę na temat śniadań

Jeśli nie macie ustalonej przez specjalistę diety dla rodziny, zwiększaj wiedzę na temat tego, co powinno się znaleźć na porannym talerzu dla Twoich najbliższych. Musisz pogodzić nie tylko ich smaki i gusta, ale też pracować na ich zdrowy dzień. Oczywiście, że dzieci wolą jeść słodkie płatki, które mają w sobie kilka szklanek cukru – to wina źle wykształconych nawyków, a więc i rodziców bezpośrednio ; ) Będzie trudniej, ale nie oznacza to, że nie można tego zmienić.

Co możesz zrobić: Miej po swojej stronie męża/żonę, która będzie dawała dobry przykład. I zacznij od drobnych zmian. Cukier do kawy zmień na ksylitol lub miód, sama rób kakao, dzieciom zamiast kanapek z serem przygotuj bardziej fantazyjne wersje, z mnóstwem past warzywnych i zdrowym chlebem na zakwasie. Odmawiaj kupowania gotowych płatków śniadaniowych, napojów kakaowych i innych muesli, którego skład ciągnie się kilometrami wszystkimi odmianami cukru. Postaw na aromatyczne jaglanki i owsianki, z orzechami, owocami i innymi dobrodziejstwami, za które organizm będzie Ci wdzięczny.

Bądź cierpliwy

Nie od razu Rzym wybudowano – jeśli przez lata jedliście śmieciowe jedzenie, a Wasze dzieci kochają słodycze, nie będzie łatwo ich przekonać do zmiany stylu życia. Zdrowie jest jednak najważniejszą wartością, podstawą dla każdego z nas – trzeba o to zawalczyć. Na szczęście zdrowe żywienie to i lepsze samopoczucie, na którego efekty nie będzie trzeba długo czekać.

Co możesz zrobić: Cierpliwie tłumacz dzieciom, dlaczego ich posiłki się zmieniły. Opowiadaj o złych składach, edukuj, zachęcaj do pomocy w gotowaniu – bunt ustąpi. Wiem, bo sama to przerabiałam w moim domu i z rodzinami moich pacjentów ; )

Wygrana? Świetne samopoczucie całej rodziny.

I to od samego rana ; )

Napisz komentarz